Isiklikud vahendid
Oled siin: Algus EKKTT projektid Eesti keeleressursside keskus
Navigeerimine
« Jaanuar 2021 »
Jaanuar
ETKNRLP
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 

Eesti keeleressursside keskus

Projekti eesmärk

Projekti eesmärgiks on luua infrastruktuur, mis teeb eestikeelsed keeleressursid ja keeletehnoloogilise tarkvara kõigile huvilistele kättesaadavaks. Keeleressursside all mõistame siin nii keeletarkvara kui olemasolevaid keeletehnoloogilisi ressursse
Lisaks keeleressursside kogumisele tuleb käivitada süsteem olemasolevate keeleressursside tutvustamiseks, teavitamiseks ja potentsiaalsete kasutajate koolitamiseks.


Motivatsioon

Loomuliku keele ressursid on erinevate soovijate/huviliste poolt kasutatavad ainult siis, kui olemasolevad keeleressursid on korralikult dokumenteeritud ja arhiveeritud.
Selliste, kohati keeleressursside loojatele tarbetutena tunduvate, tegevuste toetamiseks on vaja teatud infrastruktuuri olemasolu, mis korraldaks/koordineeriks sellealast tööd Eestis alates keeletehnoloogiliste standardite väljatöötamisest/fikseerimisest kuni keeleressursside kasutamiseks vajalike juriidiliste lepingute/litsentside koostamiseni.
Olemasolev keeleressurss ei tohi jääda ainult loojate/koostajate teada, vaid peab jõudma kõigi võimalike huvilisteni nagu näiteks keeleuurijad, õpetajad, tarkvarasüsteemide ja -rakenduste loojad, riigiametnikud jne.

 


Sellise eesmärgi saavutamiseks on käimas FP7 projekt CLARIN (Common Language Resources and Technology Infrastructure), milles üheks kolmekümne kolmest partnerist on Eesti ametliku esindajana ka Tartu Ülikool. Osalemine CLARINi võrgustikus annab meile unikaalse võimaluse kaasata oma probleemide lahendamisse üleeuroopaline kogemus. Lähemalt vt. http://www.clarin.eu .
Põhjamaades käivitus 2002. aastal analoogiline põhjamaade ministrite nõukogu projekt nime all Language Technology Documentation Centre, (http://www.nordoknet.org/) mille toel loodi keskuste võrgustik Soomes, Rootsis, Taanis, Islandil ja Norras.

Arvestades seda, et eelnevate aastate jooksul on valminud mitmeid keeleressursse ja käimasoleva riikliku programmi "Eesti keele keeletehnoloogiline tugi" toel on valmimas suur hulk uusi keeleressursse, siis on viimane aeg hakata tegema ettevalmistusi, et juba olemasolevad ja ka loodavad keeleressursid saaksid parimal moel kõigile huvilistele kättesaadavaks.

Tegevused dokumentidega