Isiklikud vahendid
Oled siin: Algus EKT projektid Subtiitrite helindamise ja tele-eetrisse edastamise tarkvaralahendus Algas subtiitrite helindamine ETV ja ETV2 kanalitel

Algas subtiitrite helindamine ETV ja ETV2 kanalitel

EKIs on valminud rakendusprogrammide pakett, mille abil toimub 1. juunist ETV kanalite subtiitrite ettelugemine sünteeshäälega. Kui soovite esitada ettepanekuid hääle kvaliteedi, võõrsõnade häälduste või keelelise eeltöötluse kohta, ootame teie kirju aadressil subtiiter@eki.ee.

Eesti Rahvusringhääling alustab 1. juunist ETV ja ETV2 kanalil heliliste subtiitrite edastamist, mis on teleprogrammi jälgimisel abiks eelkõige vaegnägijatele. Subtiitreid loetakse ette Eesti Keele Instituudi poolt väljatöötatud kõnesüntesaatoriga täiendavas stereo helikanalis.
 
Ehkki uus avalik teenus on suunatud nägemispuude või tavakirjas teksti lugemist takistava puudega inimestele, on lisaks neile võimalikud kasutajad ka eakad ja lapsed, samuti eesti keele õppijad.
 
Põhja-Eesti Pimedate Ühingu juhatuse liikme Artur Räpi sõnul muudab uute kanalite tulek nägemispuudega inimeste elu senisest palju sisukamaks.
 
"Kui nägemisest subtiitrite lugemiseks ei jätku, pidi seni näiteks filmist osasaamiseks oskama filmi keelt, inglise, saksa, prantsuse vm. Või piirduma vaid pildiga, nii palju kui nägemine vaadata lubas. Neid filme ja saateid, mis subtiitriteta kaotasid olulise osa oma sisust, on tegelikult palju rohkem kui esimese hooga arvata võib. Paljud pimedad võõrdusid üldse telerist. Nüüd saavad aga nägemispuudega inimesed jälgida kõiki rahvusringhäälingu saateid ka kõnes," rääkis Artur Räpp.
 
"Tehniliselt tähendab uus arendus nii ETV kui ETV2 programmile digitelevisioonis täiendava stereo helikanali lisandumist, mis on heli kvaliteedilt samaväärne praegu kasutusel olevaga. Helikanali sisuks on kõnesüntesaatori poolt ette loetav subtiitertõlge miksituna madalama helinivooga programmi originaalheliga," selgitas ERRi tehnikadirektor Risto Sirts.
 
Selleks, et digitelevisioonis ETV ja ETV2 helikanalit kuulata, tuleb vastuvõtuseadmel (set-top box, televiisor) valida vastav programmiga kaasnev helikanal. Täpsed seadistusjuhised leiab enda vastuvõtuseadme juhendist "helikanali valik" sätete alt. Reeglina on helikanali valik võimalik kaugjuhtimispuldilt paari nupuvajutusega.
 
Starmani kliendid leiavad ETV ja ETV2 helikanali valikunime "Eesti (vaegnägijate)" alt.
 
Elioni kliendil tuleb heli vahetamiseks kanalil olles vajutada puldi rohelist nuppu ja valida sobiv heli: "vaegnägijatele".
 
Täiendav helikanal on alates 1. juunist leitav Levira digitaaltelevisiooni võrgus (õhulevi) "hollandi" keele nimetuse alt. Hollandi keel valiti, et tagada võimalikult paljude erinevate tootjate vastuvõtuseadmete (set-top box, televiisor) tugi, ning samal ajal on väga ebatõenäoline, et Eestis jõuaks eetrisse hollandikeelne telesaade. Samalaadselt on "hollandi" keele valik kasutusel ka Soomes YLE teleprogrammides heliliste subtiitrite esitamisel.
 
Subtiitrite helindamise ja tele-eetrisse edastamise süsteem on valminud Eesti Keele Instituudi, Eesti Rahvusringhäälingu ja Eesti Pimedate Liidu ühisprojektina ning Eesti keeletehnoloogia riikliku programmi toel.
Tegevused dokumentidega